Hızlı Ambalaj Çözümleri

Öneriler
Eşyaların paketlenmesi kolaymış gibi görünebilir veya bazıları için sadece kolileme anlamına gelebilir. Ama zamandan ve paradan tasarruf etmek isteyenler için bu paketleme çeşitleri işlerini biraz daha kolaylaştıracaktır. Hızlı Ambalaj Çözümlerini (Fast Pack) sizler için derledik.

1- Paketlemeye başlamadan önce paketleme malzemelerini toplayın.
İşe başlamadan önce ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin ve alınacak paketleme malzemeleri için bir liste yapın ve alışverişe çıkın. Alışverişten sonra paketlemeye başlayabilirsiniz.

2- Kolileri en fazla 30 kg olacak şekilde paketleyin.
Kolilerin çok ağır olmadığından emin olun. Ağır eşyaları küçük kolilere doldurun. Ağır kolileri diğer kolilerin üstüne koymayın en alta gelecek şekilde yerleştirin. Üzerine ağır olduğu ve içindekileri tanımlayan birkaç not alın. Örneğin “Dambıl Seti” gibi…

3- Artan kolileri ufak tefek eşyalar ile doldurun.
Yastık, nevresimler, elbiseler, çoraplar ile doldurabilirsiniz. Kolileri toz almayacak şekilde iyice bantlamayı ihmal etmeyin.

4- Eşyaları kolilere zorla sığdırmaya çalışmayın.
Kolinin koruma görevini iyi yapabilmesi için hem alttan hem de üstten çok fazla hareket etmeyeceği kadar bir boşluğa ihtiyacı var. Eğer koliden daha yüksek ise koli koruma görevini yapamayacak. Tüm yük eşyanın üzerine yüklenecektir.

5- Hangi eşyaların paketlenmeyeceğini iyi bilin.
Yanıcı, tehlikeli veya patlayıcı nitelikte olan eşyaları nakliyecilerin taşımadığını bilin. Ayrıca nitelik olarak ev eşyası niteliği taşımayan eşyalarında evden eve nakliyat firmalarının taşıması yasaktır. Olası bir kontrolde taşınması yasak eşyalar nedeniyle cezai işlem uygulanabilir. Nakliyat firmasının haberi yok ise böyle eşyalardan cezayı sizin ödemenizi isteyebilir.

6- Komidin içindeki elbiseleri boşaltmayın.
Komidin çekmecelerindeki elbiseleri çıkartmayın sadece komidin kulplarını sökün ve çekmecelerin içine yerleştirin. Komidin çekmecelerinin hareket etmemesi için ya bantlayın veya sıkıca streç ile sarın.

7- İhtiyaç duyduğunuz eşyaları en son paketleyin.
Sürekli ihtiyaç duyduğunuz eşyaları en son paketleyin. Çaydanlıkları ilk önce paketlerseniz çaysız kalabilirsiniz. Uzun zaman ihtiyaç duymadığınız eşyaları paketlemeye başlayın. Bazı eşyaları taşıma günü kahvaltıdan sonra paketlemeye başlayın.

8- Değerli eşyalarınızı yanınıza alın kolilemeyin.
Değerli eşyalarınızı yayınıza alın kolilere veya başka eşyaların arasına koymayın. Kolilerdeki kayıp değerli eşyaların sorumluluğunu nakliyat firmanız kabul etmeyebilir.

9- Hafif eşyaları eşyaların içindeki boşluklara yerleştirin.
Çarşaf ve elbiselerinizi çamaşır makinesi içine veya diğer eşyalarınız içine yerleştirebilirsiniz. Çok fazla ağırlık yapmayacak şekilde baza içleri çekyat altlarını kullanabilirsiniz. Yastıkları çekyat altına koyabilirsiniz.

10- Olabildiğince eşyaların orijinal paketlerini kullanın
Gümüşlüklerin veya yemek takımının özel ambalajı varsa önceliğiniz her zaman orijinal ambalajları kullanmak olmalı. Bu yöntem hem kolaylık sağlar hem de daha güvenlidir. Ekstra koruma için bu eşyaları balonlu naylon ile sardıktan sonra yerleştirebilirsiniz.

11- Bant, tornavida, maket bıçağı gibi sürekli ihtiyaç duyulan aletleri içen alet çantanız olsun.
Taşınma sürecinde sürekli ihtiyaç duyacağınız aletler için bir çantanız olsun ve bu çanta sürekli gözünüzün önünde olsun. Çünkü sürekli ihtiyacınız olacak alet çantanızın

12- Çöp poşetlerini eşyaları paketleme için kullanmayın.
Çöp poşetleri çabuk yırtılırlar, tek başlarına paketleme malzemesi olarak kullanmayın sizi yarı yolda bırakırlar. Eğer çöp poşeti kullanacaksanız size önerim çöp poşetinden sonra streç kullanmanız yönünde olacaktır. Çöp poşetini bir iki kez streç ile sardıktan sonra artık bu pakete güvenebilirsiniz.

13- Eşyaları paketlediğiniz odanın bir köşesine dizin.
Paketlediğiniz eşyaları bir odaya toplamaya kalkmayın belli bir süre sonra o oda girilmez hale gelebilir. Her eşya kendi odasında kalsın. Böylece eşyaya bakmaya gelen nakliyat firması ne kadar eşyanız olduğunu net bir şekilde görebilir.

14- Kolilerin üzerine içindekileri tanımlayacak ve gideceği oda hakkında notlar alın.
Her koli veya paketlediğiniz eşyanın üzerine net bir şekilde görülecek bir şekilde nasıl taşınacağı, içinde ne olduğu ve yeni evde hangi odaya konulacağı ile ilgili notlar alın.

15- Tüm eşyalarınız için bir eşya listesi oluşturun.
Paketleme sonrası eşyalarınız ve kolileriniz için oda oda bir eşya listesi oluşturun ve bu eşya listesinin bir örneğini nakliyat firmanız ile paylaşın. Taşına sonrası bu eşya listesi ile eşyalarınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

Evini Taşıyanlara Tavsiyeler

Tanıtım
Taşınma uygun paketleme teknikleri ile emniyetli, zaman almayan ve kolay bir iş olabilir. Bu teknikler doğru materyalle narin ve kırılgan eşyaları korumak için uygun kartonların kullanılmasını gerektirir.

Device

Önemli Paketleme Malzemeleri
Sarmalama kâğıdı
Sarmalama kâğıdı kristal ve çini gibi pahalı ve kıymetli eşyaları tozdan korumak için kullanılan paketleme kâğıdıdır.
Kartonlar
Kartonlar eşyaları paketlemekte kullanılan taşıma kutularıdır ve küçük, orta ve büyük gibi çeşitli ölçü ve şekillerde bulunur
Giysi dolabı kutuları
Elbiseleri koymak için kullanılan içi demirli kutulardır.
Tabak paketleme kutuları
Küçük tabakları paketlemekte kullanılan bölmeli paketleme kutuları.
Ayna ve Resim Kutuları
Resim ve aynaları birlikte koyabileceğiniz büyük ve düz aynalardır.
Çini Kutuları
Çinileri, lambaları, tabakları ve cam eşyaları ve diğer kırılabilecek eşyaları paketlemekte kullanılan kalın karon kutulardır.
Döşek kutuları
Şilte ve döşekleri yerleştirmek için çeşitli ölçülerde bulunabilirler.
Koli Bandı
Eşyaları paketlemekte kullanılan 1,5 ila 2 inç genişliğindeki plastik yapışkan banttır.
Keçeli Kalem
İçinde ne olduğunun bilinmesi için paketlenmiş kutuların içeriğini belirtmek için kullanılır.

İpuçları

Paketleme kutuları önceden toplana bilir. Bu kutular alt ve üst taraflarını açarak kolayca depolanabilirler. Kutular açılarak tekrar kullanıla bilirler.
Ev eşyalarını belirli bir mantık içerisinde paketleyin, oda oda ayırın ve paketlerin açılması işini kolaylaştırmak için işaretleyin.
Paketleme kullanılmayan eşyalara bağlı olarak önceden planlana bilir.
Müşteri nakliyeci tarafından tedarik edilmeyen kartonları toplamayı önceden planlayabilir.
CD ve kitap gibi ağır eşyaları paketlemek için küçük kutular kullanın.
Orta boy kutular orta boydaki ve orta ağırlıklardaki eşyaları paketlemede kullanılabilir.
Geniş kutular avizeler, havlular, oyuncaklar ve perdeler gibi eşyaları paketlemekte kullanılabilir.
Eşyaları naklederken makine vb. eşyalardan yağları boşaltılmalıdır.
Resim ve boyama gibi kıymetli eşyalarını hava kabarcıklı naylonlara sarmalayın.
Bilgisayar gibi elektronik eşyaları elektronik eşyalarla gelen orijinal kutulara yerleştirin.
Kurutucu, yıkama makinesi ve buzdolabı gibi elektrikli eşyalar hareketlerini önleyecek şekilde dikkatle yerleştirilmelidir.
Mobilyalarınızı battaniye ile sarmalamayı unutmayın.
Paketler kırılacak eşya içeriyorsa kutuların her bir yanına kırılabilir notunu yazın.

Düz Eşyaları Paketleme

Tabağı paketleme kâğıdının ortasına yerleştirin.
Bir köşeden iki kat kâğıt tutun.
Tabağı diğer tabağı kapatacak şekilde çekin.
İkinci tabağı üzerine koyun.
Aynı anda kalan diğer iki köşeyi alın üzerine koyduğunuz tabağın üstüne çekin.
Sarmaladığınız tabakların üst taraflarını aşağıya gelecek şekilde çevirin.
Elinizdeki tabakların hepsini sarmalayın ve aynı izlek ü uygulamaya devam edin.
Desteyi koli bandı ile yapıştırın. Bu desteyi de kutuya yerleştirin.
Bütün düz tabaklarınızı aynı izlek ü izleyerek paketleyin.
Küçük olanlar daha büyük miktarlarda deste yapılabilir.
Kadeh ve tabaklarınızı ayrı şekilde paketleyin. Bardaklarda yaptığınız gibi onarlı iç içe geçirmeyin.
Bardak ve fincanlarda uyguladığını paketleme prosedürünü aynı şekilde uygulayın.

Küçük mutfak eşyalarının paketlenmesi
Bütün mutfak eşyaları toplu olarak bir kutuya paketlenir. Her bir parça paketleme kâğıdı ile ayrı olarak sarmalanır sonrada kutuya yerleştirilir. Kutudaki boş yerler küçük eşyalarla doldurulabilir.
Kavanoz ve tavaların paketlenmesi
Kavanoz ve tavalar geniş olanın içine paketleme kâğıdı yerleştirilerek birbirlerinin içine geçirilebilir. Daha sonra paketleme kâğıdı ile sarılır ve kutuya yerleştirilir.
Uzun masa lambalarının paketlenmesi
Tabak paketleme kartonları uzundur, dayanıklıdır ve her türlü lambayı paketlemek için en iyisidir.
Resimleri Paketlemek
Resimler kabarcıklı sarma naylonları kullanılarak paketlenir ve kutunu üst tarafına yerleştirilir. Eğer paketlemeyi kendiniz yapıyorsanız resmi zarara karşı korumak için ‘x’ şeklinde bantlayabilirsiniz. Resmi önyüzü aşağıya gelecek şekilde kutunu üzerine yerleştirin.
Resmi kutuya yerleştirdikten sonra destekleme kâğıtları ile doldurun.
Abajur
Abajurlar temiz paketleme kâğıtları ile iç içe yerleştirilebilirler ve ayrı şekilde tutulabilirler. İpekten yapılmış abajurlar ayrıca paketlenebilir.
Şapka ve ayakkabı kutularıBunlar büyük kutuların içine yerleştirilebilecek küçük kutulardır. Aralarındaki küçük boşluklar destekleme kâğıtları ile doldurulabilir.
OyuncaklarOyuncaklar doğrudan büyük kutulara yerleştirir ve bantlanır.
Bağsız ayakkabılar Bağsız ayakkabılar da doğrudan paketlenebilir ve bantlanır.
Kitaplar ve kasetlerKitapları paketlemek için küçük kutular kullanılır.

Beyaz Eşyalar Nasıl Paketlenmelidir?

Beyaz eşyanın mutlaka işi bilen uzman personel tarafından taşınması gerekmektedir. Aksi durumda maddi zayiat meydana gelme ihtimali hayli yüksek olacaktır. Profesyonel nakliye firmaları öngörülebilir riskleri önceden hesaplayarak gerekli tedbirleri uyguladıkları için beyaz eşya taşıma sürecinde içinizin ferah olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple sorunsuz bir taşınma için ön şart olan kaliteli firma seçimi bu konuda da ön plana çıkmaktadır.
İşini ciddiyetle yapan nakliye firmaları beyaz eşyaları zarar görmemeleri için özel ambalajlara sarar, paketler ve profesyonel taşıma aparatlarına başvurabilirler. Bu sayede eşyalar hem kamyona taşıma ve yerleştirme sürecinde hem de yol boyunca zarar görmez. Kimi zaman firmalar ambalajlama ve paketleme işlemlerine ek ücret talep edebilmektedirler. Bu konunun önceden aydınlatılması sürpriz yaşama ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır. Ancak önemle belirtelim ki nakliye firmalarının bu hizmetinden kaçınarak elde edeceğiniz tutar, zarar gören eşyalarınızın ederiyle kıyaslanamayacak kadar küçük olacaktır.
Sadece beyaz eşyalarınızın paketlemesi için ufak bir bütçe ayırarak bir balonlu naylon alıp beyaz eşyaları birkaç kez sardıktan sonra taşınma günü nakliyecinin de tekrar paketleme yapması ile taşımayı gerçekleştirebilirler.
Böylece firmanın ekstra paketleme için ödeme talebi olmayacak. Eşyalar iki kez paketlendiği için güvenle taşınabilecek.
Beyaz eşyalarda en çok yaşanan sorun çizik ve çökmedir, bunlarında ana sebebi yetersiz paketlemedir. Özellikle beyaz eşyaları balonlu naylondan sonra nakliyat battaniyeleri ile sarmayı öneriyorum. Mobilya firmalarının sıfır mobilyaları taşırken nakliyat battaniyesi kullanmasının bir nedeni olmalı.
Eğer uğraşmak istemiyorsanız sadece beyaz eşyalarınızı nakliyat firması çalışanlarına iki kere paketlemeleri yönünde isteklerde bulunun. Basit önlemler büyük hasarların oluşmasını engelleyecektir.

Beyaz Eşya Taşınmasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşini ciddiye alan firmaların yapacağı iş büyük oranda içinize sinecektir. Yine de birkaç önemli hususu bilmenizde fayda vardır.
Beyaz eşyaları sarma ve paketleme işini mutlaka nakliye firmasına yaptırın. Çünkü taşıma sonrası oluşacak hasarlarda paketlemeyi siz yaptığınız için sorumluluk sizde olacaktır. Yaptığınız paketlemeni üstüne firma da kendi paketleme malzemeleri ile tekrar paketleme yapsın. Böylece çift koruma sağlamış olursunuz. Eğer firma sizin yaptığınız paketlemeyi ısrarla çıkarmak isterse izin verin çıkartsın. Nakliye firmasının yapacağı ambalaj işlemi daha güvenilir ve steril bir çözüm sunacaktır.
Çamaşır makinesi taşınmadan önce, eğer becerebiliyorsanız emniyet kilidini takın ya da bunu yapmasını firmadan isteyin. Aksi durumda sarsıntıdan kaynaklı problemlerin yaşanması muhtemeldir.
Çamaşır makinesinin içindeki tüm suyu tahliye ettiğinizden emin olun. Aksi halde kamyonda diğer eşyalarınızın da kirlenmelerine neden olabilir. Çamaşır makinelerinde önde en altta bir kapak bulunur taşınmadan önce bu kapağı açıp içindeki suyu tahliye edin.
Buzdolabının içini taşınma işleminin sonlarına doğru tamamen boşaltın ve fişten çekin. Taşınacağınız eve gelince de fişe takmadan önce 30 dakika kadar bekleyin.
Buzdolabınızı yanları üzerine veya sırt üstü kamyona yüklemelerine izin vermeyin. Buzdolabı mutlak olarak dik taşınmalıdır. Buzdolaplarının önemli soğutucu parçaları arka ve yan taraflarındadır.
Fırınları taşırken mümkünse gaz açma kapatma düğmelerini sökün veya bu yüzüne iki santimetrelik bir strafor yerleştirin ve bantlayın. Bu strafor hem düğmeleri hem de fırın cam kapağını olası darbelerden koruyacaktır.
Bulaşık makineleri en az problem çıkaran beyaz eşyalardan biridir. İçinde bulaşık bırakmadığınız sürece taşınması için ekstra önlem almanız gereken bir eşya değildir. Sadece taşınmadan önce boş olarak çalıştırmanızı öneriyoruz. Birkaç gün çalıştırılmayınca ilk kapak açışınızda sizi nahoş bir koku karşılayabilir. Boş çalıştırarak bu nahoş kokudan da kurtulabilirsiniz.
Beyaz eşyalarınızın yerde sürüklenmesine ve sırtta taşınmasına asla izin vermeyin. En az iki kişinin güvenli bir biçimde taşıdığından emin olun. Aksi durum darbe ve ezikliğe yol açabilecek, motor ya da elektrik aksamında probleme neden olabilecektir.